Haas, a Ferrari és a macska-egér harc

F1

2015. május 18. hétfő, 07:38

Egyre nagyobb figyelem irányul a jövő évi F1-es bemutatkozására készülő amerikai csapatra, a Haasra. Vezérük többek között a Ferrarival való együttműködésről és a logisztikai nehézségekről nyilatkozott.

Az egyik legnagyobb kérdés persze az, hogy kik lehetnek majd az amerikai egylet pilótái az F1-ben, de ez a témakör most kivételesen nem került szóba. Az Autosport munkatársa ehelyett inkább arról kérdezte a NASCAR-ban sikeres csapatot futtató Gene Haast, mit szól ahhoz, hogy az F1-es bemutatkozásukat partnercsapatként segítő Ferrari teljesítménye így fellendült az utóbbi időben.

„Nagyon örülök neki, hogy újra a Mercedes kihívói tudnak lenni. De ebben az üzletben mindig macska-egér harc folyik, és valaki mindig a többiek előtt jár. Tudjuk, hogy a Ferrari sem lesz mindig üldöző, lesznek ők még elöl is” – fogalmazott a 62 éves szakember, aki tehát az F1-re inkább az „üzlet” szóval utalt, mintsem a „sport” kifejezéssel.

Hogy pontosan miből fog állni a Ferrarival folytatott együttműködésük? „Az ő motorjukat és hajtásláncukat fogjuk használni. Itt van a kezünkben az FIA listája arról, hogy mit szerezhetünk be tőlük, mivel minél több mindent a Ferraritól akarunk beszerezni az autónk megépítéséhez. És persze vannak más beszállítók is, akik azoknál az alkatrészeknél fognak segíteni nekünk, amiket magunknak kell legyártanunk. Amit magunknak tudunk megtervezni, azt önállóan fogjuk megvalósítani” – mondta Haas, aki ezután az autóépítés egyes fázisairól és időtervéről is beszélt.

„Tudjuk, hogy nagyjából augusztus/szeptember tájára minden szükséges adatnak a kezünkben kell lennie. Először is minden adatra szükségünk van a Ferraritól, és arról, hogy mit terveznek a motorjaikkal, mert az egész autót e köré kell építeni. Szóval előbb kell nekünk egy fénymásolat minden szükséges adatukról, és csak azután tudjuk elkezdeni építeni a karosszériánkat” – utalt rá az amerikai, hogy jelenleg a Ferrarira várnak.

Hogy mit tudnak csinálni addig? „Jelenleg néhány ötletünket teszteljük a szélcsatornában, különféle méréseket és szimulációkat végzünk a CFD-ben, és lépésről lépésre tanuljuk ezt az egész folyamatot. Pillanatnyilag ezt tudjuk tenni. Aztán amint megkapjuk a Ferrari adatait az erőforrásról, és hogy hogyan csatlakoznak ahhoz a felfüggesztés egyes elemei, akkor elkezdhetjük mi is véglegesíteni a projektünket.” 

Amerikai F1-es csapatként okozhat-e gondot a logisztika? „Az elsődleges célunk, hogy a csapatunk személyzetét és a felszereléseinket eljuttassuk a versenyek helyszínére, a csapattagokat elhelyezzük hotelekben stb. Rengeteg ilyen logisztikai lépés van, mielőtt eljutunk oda, hogy ténylegesen ott futhat az autónk a versenypályán. De nem panaszkodunk, mivel az is az egyik célunk, hogy megmutassuk mindenkinek, a néhány csapatra jellemző folyamatos drámázás nélkül is túl lehet élni az F1-ben. Amit eddig látok, az alapján úgy gondolom, hogy minden rendben lesz. Nem fogunk a szegények otthonában kikötni” – utalt rá Gené Haas, hogy nem kell félteni őt és csapatát, mert tudják, hogy mit csinálnak.

Tagged: