F1
2015. szeptember 9. szerda, 20:16
Szerző: Bognár Viktor; Fotó: DPPI
Egy német a forrás szerint a Haas még mielőtt megejtené F1-es debütálását, idén október végén elbocsát 70 alkalmazottat, akik teljesen véletlenül másnap már a Ferrarinál állnak munkába.
Az nem titok, hogy a Haas a Ferrarival hallatlanul szoros együttműködésben építi fel Formula-1-es csapatát, és az amerikaiak valószínűleg nem is vágtak volna bele a nagy kalandba, ha ezt a segítséget nem kapják meg. A motort, a váltót és szinte az autó minden belsőségét az olaszoktól kapják meg a jövő évre, így a Haas mérnökeinek már csak a karosszériát kell megépíteniük köré, ami feltétel is ahhoz, hogy valaki konstruktőrként szerepet vállaljon a királykategóriában. Ekkora technikai segítségnyújtás azonban eddig nem volt lehetséges, és az alkatrészek adásvételére vonatkozó szabályok módosítása is szükséges volt hozzá.
Ám a német F1-insider értesülései szerint az amerikaiak nem csak a hajtáslánc, de a karosszéria beszerzésének tekintetben is meglehetősen túlfeszítették a húrt. A lap azt írja, hogy a Haas gyárában jelenleg 70 olyan személy dolgozik, akik tulajdonképpen a Ferrari alkalmazottai, és azért küldték őket hozzájuk a maranellóiak, hogy segítsenek nekik megépíteni az autót, ami így szinte kiköpött mása lehet majd a vörösök saját járgányának.
Az FIA szabályai ugyan tartalmaznak egy olyan pontot, amely megtiltja egy csapat személyzetének, hogy rivális istállónak segítsen, ám a Haas és a Ferrari állítólag ezt úgy játszották ki, hogy az amerikaiak október 31-én felmondanak annak a 70 szakembernek, akik Dallara álnéven megépítik nekik a karosszériát, másnap pedig már a Ferrarinál állnak majd munkába.
Persze a Ferrari sem csak jó szándékból segít, a hírek szerint ugyanis mindkét fél jól jár a megengedettnél szorosabb együttműködéssel. Azáltal, hogy a 2016-os Haas ennyire hasonlítani fog a Ferrarihoz, az olaszok megkétszerezett adatmennyiséget nyerhetnek majd a szélcsatornában zajló munkálatokból, hiszen a Haas eredményeit is felhasználhatják saját előrelépésük érdekében.
A riválisok nem meglepő módon nincsenek elragadtatva a hír hallatán, de hogy a történet még szövevényesebb legyen, leginkább azért nincsenek, mert ők is valami hasonlót szerettek volna csinálni. Az utóbbi időben a Mercedes és a Red Bull körül is felmerült, hogy egy olyan csapatot támogatnának az F1-es nevezésben, amellyel aztán akár adatcserével együtt járó szoros együttműködésben dolgozhatnak, ami a szigorú teszt- és fejlesztési korlátozások mellett aranyat érhet. A Mercedes esetében a DTM-ben is szereplő HWA, a Red Bullnál pedig a GP2-es Arden került szóba, de jelentkezésük végül valamilyen okból meghiúsult.