Ha egy Forma-1-es csapat felállítása nem lett volna elég, Gene Haas új csapata megosztja erőit az USA és Európa között. Az F1Racing beszélgetett a tengerentúli istálló tulajdonosával.
Tulajdonképpen miért döntött úgy, hogy Forma-1-es csapatot indít 2016-tól?
Az Egyesült Államokban összekapcsoltam az elsődleges üzletemet – a szerszámgépeket – a versenyzéssel, és a NASCAR-t is felhasználtam ezek reklámozásához. Rengeteg csapat használ ilyen gépeket az alkatrészek elkészítéséhez, így együttműködést látok a két dolog között. Ez a Forma-1-ben is így van, hiszen a Red Bull is így reklámozza az energiaitalát.
Jó vagy rossz időszak ez a belépésre, tekintettel a Marussiával és a Caterhammel történtekre?
Egy kicsit idegessé tesz, de ha visszatekintünk 20-30 évvel ezelőttre, akkor is voltak az autókat, a szabályokat, a teljesítményt és a motorokat érintő változások. Gyorsan fejlődő sportágról a Forma-1, viszont harminc éven keresztül erről volt szó, most pedig egy másik verzióját látjuk az akkor történteknek. Hiába mondják az emberek, hogy gyenge csapatok voltak, mégis kihúzták négy évig. A sportág történetében voltak ettől sötétebb helyzetek is, mégis jó egészségnek örvend.
Hogyan fog kibontakozni a Ferrarival való kapcsolata?
Ez egy mozgalmas kapcsolat: amikor elkezdődött minden, akkor még csak motor- és váltómű-beszállítók voltak. De aztán az FIA nyilvánosságra hozta a szabályokat, és rájöttünk, hogy még több dolgot vehetünk tőlük. Annyi mindent szeretnénk megszerezni, amennyit csak tudunk, hiszen a Ferraritól kapott tudáshoz nem nagyon jutnánk hozzá máshol.
Az autó mely részei készülnek majd házon belül?
Kezdetben mi voltunk felelősek a CFD-ért, valamint a tervezésért, de bevontunk egy alvállalkozót az első karosszéria elkészítésére. A gyártáshoz szükséges felszereléseink a kannapolisi gyárban vannak Észak-Karolinában, de most csak méretarányos modelleket készítünk a szélcsatornába. Miután tudjuk, hol tartunk, akkor kezdjük el a komolyabb mérnöki munkát.
Mik a céljai a Forma-1-ben?
Az első évben minimális kiesést szeretnénk, és teljesen felkészülten akarunk odaérni az első tesztre. Az új autónak már ez előtt készen kell lennie, így megismerhetjük, hogy az egyes részei hogy állnak egy egésszé. Az első év arról szól majd, hogy megtanuljuk a logisztikát, hogy hogyan gyűjtsük össze az embereket, hogy megfelelően felkészítsük őket, hogy egyetlen darab se essen le az autóról, és hogy célba érjünk.
Igaz, hogy a szezon során lesz egy európai bázisa is?
Igen, lesz egy kis bázis Nagy-Britanniában a logisztika részére, emberekkel, autókkal és más szállítójárművekkel – de munka dolog szellemi része Kannapolisban zajlik majd.
Szeretne amerikai versenyzőt a csapatába?
Egy amerikai versenyző jót tenne a Forma-1-nek, hiszen növelné a figyelmet az Államokban a sportág iránt. Ha lehetséges, ezt fogjuk tenni. De szeretnénk egy tapasztalt pilótát is, aki ért a jelenlegi ERS-hez, mert ezen a téren van még tanulnivalónk. Első sorban erre összpontosítunk, hogy egy tapasztalt versenyzőt ültessünk az egyik autónkba, aki majd segít ebben. Később talán szóba jöhet egy amerikai fejlesztőpilóta szerződtetése is.
A Circuit of the Americas nagy siker volt – a Forma-1 végre megvetette a lábát az Egyesült Államokban?
Abszolút. Meg vagyok győződve arról, hogy a Forma-1 nagy rajongótáborra talál majd az USA-ban. Az amerikaiak szeretik a versenyzést és az autókat, amiből milliónyi van nekünk. Itt a versenyzés két részre oszlik: a NASCAR-ra és az IndyCarra, de emellett vannak más, kisebb szakágak, mint például a gyorsulási versenyeké. Ennek ellenére az amerikaiak még több versenyt szeretnének. A Forma-1 másabb ízvilágot képvisel, mert nemzetközibb, az autók nem egyformák, hanem egzotikus, repülő-szerű járgányok. Az amerikaiak odavannak a hasonló technológiáért, csak olyan körítéssel kell tálalni, amit szívesen néznek majd.
Egy sikeres NASCAR-csapat (Stewart-Haas Racing, mellyel Kevin Harvick Sprint Kupát nyert 2014-ben) futtatása segített az F1-be lépésben?
Igen – a versenyzés az versenyzés, és meg kell érteni, hogyan működik sport egészében. Néha üzletemberek próbálnak csapatot alapítani, azonban nem ismerik, mennyire bonyolult ez az egész, elvesznek, másokra hallgatnak és elköltenek egy vagyont, eredmény nélkül.
Körülbelül egy év van hátra az indulásig. Izgalmas időszak lesz?
Ez nagyszerű év lesz, hiszen megtanuljuk, hogyan készül el egy autó, és az aerodinamika megismerése is jó mókának ígérkezik. Ez utóbbi a Sprint Kupában is nagyon fontos, de a Forma-1-ben létfontosságú. Ezek az autók elképesztőek: ha jobban beléjük nézünk, olyan technikát találunk, ahol sehol máshol. Szintén nagyszerűnek találom, hogyan fognak összeállni az egyes részek és hogyan kezdenek majd egészként működni.