Felipe Massa, a Williams versenyzője az Új Szónak adott interjújában őszintén beszélt a Formula-1- jelenlegi biztonságáról, valamint arról, számára mi jelenti jelenleg a legnagyobb problémát a sportban.
Berta Kitti: Elég sok kritika éri mostanában a Formula-1-et, sokan unalmasnak és eseménytelennek tartják a versenyeket. Ha egy szurkoló szemével tekintenél a sportra, te hogy látod a jelenlegi helyzetet?
Felipe Massa: „Őszintén szólva az előzés mindig is nehéz volt a sportban, és a múltban sokkal inkább, mint most. Van DRS, a gumik jobban kopnak, mint korábban… Néha ezek mesterkélt előzések, de akkor is több van. Úgy gondolom, arra lenne szükségünk, hogy több csapat harcoljon a győzelemért, ne csak egy. Ez az, amit a szurkolók szeretnének, hiszen ha különböző autók nyernének, az a rajongókat is lenyűgözné. Senki nem akarja folyamatosan ugyanazt a csapatot, ugyanazt a versenygépet látni az élen. Ez a legnagyobb gond a sportban.”
A királykategória történetében többnyire mindig egy csapat uralta a mezőnyt, amely néhány évente változott. Emlékezzünk csak a Red Bull, a Ferrari vagy a McLaren menetelésére…
„Pontosan ez a Formula-1 problémája. A legjobb dolog, amit csinálhatnak – akármi is legyen a megoldás –, hogy közelebb hozzák a mezőny tagjait egymáshoz.”
Milyen megoldásokat javasolnál ennek érdekében?
„Vannak erre ötletek, de egyesek ezekről azt gondolják, hogy helyes döntések lennének, mások pedig azt, hogy nem. Más kategóriákban például a győztes autó súlyát megemelik a következő versenyre – egyesek szerint ez jó, mások viszont úgy vélekednek, hogy nem kell büntetni azt a csapatot, amelyik jobb munkát végzett. Ez igaz, de általában nincs egyhangú vélemény egy kérdésben, és a szabályváltoztatásokat mindenkinek alá kell írnia, ezért nehéz közös nevezőre jutnunk.”
2008-ban súlyos balesetet szenvedtél a Hungaroringen – talán ennek is betudható, hogy te vagy a biztonság „nagykövete” a Forma-1-ben. Lewis Hamilton, a Mercedes versenyzője nemrégiben úgy nyilatkozott, olykor túlzásokba esnek ezen a területen – neked mi a véleményed erről?
„Igyekszem előremozdítani a biztonságot a Formula-1-ben, mert láttam jó néhány veszélyes balesetet már, és nekem is volt egy. Elveszítettem egy barátomat, Jules-t [Jules Bianchi, aki a 2014-es Japán Nagydíjon elszenvedett ütközése következtében vesztette életét], akinek szintén hatalmas balesete volt. Szóval teljes mértékben a biztonsági fejlesztések mellett vagyok, mert ezt nem akarom többször átélni. Azt szeretném látni, hogy a pilóták versenyeznek, harcolnak, de biztonságban. Szóval mindig is azért fogok küzdeni, hogy fejlesszük ezt a területet.”
A legújabb biztonsági fejlesztés, a Halo is megosztja a versenyzőket, valamint a közönséget is.
„A Halóról néhányan azt gondolják, hogy ronda, néhányan pedig azt, hogy rendben van. Nekem az a véleményem, hogy ha ezzel életet tudunk menteni, akkor teljes mértékben mellette vagyok.”
Van még hova fejlődni ezen a területen?
„Úgy gondolom, az autók elég biztonságosak. A kasztni, a pályák is teszik a dolgukat, minden a helyes módon működik. Olyan dolgokról beszélek, amelyek megelőzhetik azokat a baleseteket, amelyek nem történnek meg gyakran, azonban nem lehetetlenek.”
2016 végén lejár a szerződésed a Williams istállónál. Jövőre is láthatunk a versenypályán? Mit fog hozni a következő szezon a számodra?
„Nem tudom. Azt hiszem, az idő majd a megfelelő módon fog választ adni erre, szóval elég nyugodt vagyok, csak a versenyekre gondolok, arra, hogy a tőlem telhető legjobbat nyújtsam. Nagyon boldog vagyok, hogy a Williamsnél dolgozhatok, és büszke arra, amit az elmúlt két évben elértünk – köszönhetően a munkánknak, az én segítségemnek, illetve a fejlesztői csapatnak.”
Milyen lehetőségeid vannak a Forma-1-en belül?
„Jelenleg még semmi sem biztos, elkezdtem tárgyalni különböző csapatokkal és természetesen a Williamsszel is. De még semmit nem írtunk alá, szóval most várunk, aztán meglátjuk.”
Ha egyszer befejezed a karriered – akár jövőre, akár a következő évek valamelyikében –, mivel szeretnél foglalkozni?
„Nem tudom, de továbbra is versenyezni fogok – talán egy másik bajnokságban. De majd lesz elég időm ezen gondolkodni. Tetszik a WEC, a DTM, a Formula-E is – habár az autók lassúak, de az ötlet rendben van. Meglátjuk, lesz időm gondolkodni rajta.”
Az interjú először az Új Szó című lapban jelent meg.