http://formula.hu/parc-ferme/12670
Az eddigi csúcskategória, a Super 2000 helyébe jövőre az ETCC 1 lép mindazon autók számára, melyek megfelelnek az FIA TCN2-es szabályrendszerének, míg az ETCC 2 névre a mostani Super 1600-asok hallgatnak majd 2017-ben.
Virtuális kategóriát indíthat a Formula-E
http://formula.hu/parc-ferme/12665
Az elektromos világsorozat nagy dobásra készül januárban: megrendezik a Vegas eRace-t, melyen ott lesz a mezőny mind a 20 tagja, valamint 10 válogatott gamer, a szimulátoros versenyzés legjobbjai. Hogy nem csak egy játékról lesz szó, azt mutatja, hogy a virtuális verseny összdíjazása egymillió dollár.
Ráadásul könnyen lehet, hogy a vegasi esemény csak az első lépés, a Formula-E pedig egy hivatalos virtuális szériát indít a jövőben, ami példa nélküli a motorsportban. „Egyértelműen számításba vesszük ezt a lehetőséget. Vegas csak a kezdet, érdekes lesz elemezni, hogy működik az egész dolog. Azután döntéseket fogunk hozni” – mondta az innovatív széria első embere, Alejandro Agag.
Az F1-es szezon összefoglalója, kizárólag onboard felvételekkel
http://formula.hu/parc-ferme/12663
A videó készítője értelmetlennek tartja a kommentálást és unalmasnak a hagyományos kameraszögeket, ezért kizárólag fedélzeti felvételekből rakta össze a 2016-os évad fontos eseményeit tömörítő, 15 perces kisfilmet. Egyébként van egy hosszabb, 35 perces verzió is haladóknak.
Ismeritek az első onboard felvételt, amely élő F1-es adásba került?
http://formula.hu/parc-ferme/12662
A kísérleti nyúl szerepében egy viszonylag ismeretlen francia pilóta, Francois Hesnault volt, aki az 1985-ös Német Nagydíjon egy harmadik Renault-val vett részt, melyre a különleges apparátust szerelték. Nem véletlenül ma mutatjuk a felvételt: Hesnault épp 60 éves ezen a napon. Összesen 21 nagydíjon próbálkozott a Ligier, Brabham és Renault színeiben, melyek közül utolsó volt az említett nürburgringi szereplés. Ehhez még egy különlegesség fűződik: az utolsó alkalom volt, mikor egy csapat három autót indított.
Ennél szomorúbbnak még nem éreztük a Ferrari szezonját
http://formula.hu/parc-ferme/12661
A lassított és szürkített képekhez megható aláfestő zene dukál. A „The Sound of Silence” című szám kíséri az év fájdalmas pillanatait: füstölő, összetört és pályáról leszorított Ferrarik, csalódott versenyzők és csapatvezető.
Tényleg az ifjú Rosberg szurkolt Raikkönennek több mint tíz éve az Európa Nagydíj lelátóján?
http://formula.hu/parc-ferme/12660
Valószínűleg többen belefutottak már az alábbi videóba, amelyen a 2003-as Nürburgringen rendezett Európa GP kvalifikációjának finise látható, Kimi Raikkönen utolsó pillanatra hagyott, pole-pozíciót érő gyorskörével. Az igazán érdekes dolog azonban az 1:38-nál látható – kommentátor által finnek titulált – ünneplő rajongó.
Megoszlanak a vélemények arról, hogy Nico Rosberg látható-e a felvételen. A hasonlóság zavarba ejtő, de vajon miért szurkolt volna mclarenes sapkában, a lelátón egy világbajnok fia, aki ekkor már saját pályafutása építgetésével volt elfoglalva?
Tudtuk, hogy rengetegen nézik a helyszínen a Dakart, na de hogy ennyien?
http://formula.hu/parc-ferme/12658
Egy érdekesség az új év második napján induló terepraliversenyről: összeadva 4,4 millió ember követi az eseményeket az út széléről két hét alatt.
Szeretnéd nyereménnyel kezdeni az újévet? Akkor kapd elő a fényképezőt!
http://formula.hu/parc-ferme/12570
Megszerezted már az Autósport évkönyv 2016-ot vagy a Száguldás és cirkusz 2016-2017-et? Vagy ezt kérted karácsonyra, netán ezzel leped meg egy szerettedet? Készíts egy fotót valamely, vagy akár mindkét kiadványunkkal és a karácsonyfával, majd töltsd fel Facebook-oldalunkra január 6-ig! A legjobb képek feltöltői között január 7-én egy több mint 30 ezer forint értékű okosórát sorsolunk ki: a Formula Smartwatch egy csuklón hordható komplett Android 4.4 operációs rendszerrel telepített okostelefon, azaz nem szükséges telefonhoz csatlakozni, hiszen egy internethozzáféréssel rendelkező SIM-kártya behelyezése után minden funkció azonnal elérhetővé válik, netezz, facebookozz, e-mailezz és SMS-ezz a csuklódon! Természetesen a készülék funkciói SIM-kártya nélküli módban is elérhetőek, ha okostelefonodat Bluetooth-on keresztül szinkronizálod az órával, s letöltöd a szükséges applikációt!
Tölts fel egy képet hozzánk, és figyeld január 7-én a Formula.hu-t, hogy kiderüljön, te lettél-e a szerencsés nyertes!
Senki se nézi meg, mégis több ezren kattintgatják végig hétről-hétre, mi az? (18+)
http://formula.hu/parc-ferme/12654
Nem más, mint a Formula.hu heti galériája a hét legszebb lányairól, melyben olyan képek is helyet kapnak, melyhez a hatályos szabályozás értelmében kénytelenek vagyunk egy 18+ jelzést odatenni. Elérhető ide vagy a képre kattintva.
A fanyalgóknak pedig egy kis statisztika: mivel a heti átlagosan 230 posztunk közül mindössze 2-3 foglalkozik ilyen témákkal, túlzás lenne azt állítani, hogy profilt váltottunk volna, nem mi vagyunk az egyetlen autós oldal, ahol ilyesmit meg lehet találni…
Ezen a napon ért véget a legtovább tartó F1-es szezon
http://formula.hu/parc-ferme/12659
Leírni is furcsa, de december 29-én tartották meg a Dél-afrikai Nagydíjat, az 1962-es szezon utolsó versenyét. Ráadásul a világbajnoki cím is csak ezen a futamon dőlt el, három hónappal az előző forduló után: Graham Hill és Jim Clark harcolt az elsőségért, végül Hill aratta saját első és a BRM egyetlen diadalát.
Alább a verseny színes felvételei láthatók, melyről itt olvashattok bővebben.
Vajon elér olyan eredményeket Vandoorne, mint honfitársa?
http://formula.hu/parc-ferme/12657
Az első szezonját McLarennél teljesítő belga pilóta, Stoffel Vandoorne közösségi oldalára töltött fel egy képet, melyen Jacky Ickx társaságában látható – a páros múlt héten együtt ebédelt. A most 71 éves Ickx Belgium legsikeresebb F1-es pilótája, aki 1967 és 1979 közötti pályafutása során 8 nagydíjat nyert, 25-ször felállt a dobogóra, és 13-szor indult a pole-pozícióból. 1969-ben (a Brabhammel) és 1970-ben (a Ferrarival) második lett az összetettben.
Cáfoljunk meg egy városi legendát a Formula-1-ről és a világűrről!
http://formula.hu/parc-ferme/12656
Valószínűleg sokan belefutottak már abba az állításba, mely szerint több ember járt már a világűrben, mint ahányan Formula-1-es autót vezethettek. Csakhogy ez, bármekkora csalódást is jelentsen egyeseknek, egyszerűen nem igaz, még akkor sem, ha csak a világbajnoki futamokon rajthoz álló versenyzőket vesszük is számításba. Egészen pontosan 755 versenyző mondhatja el ugyanis magáról, hogy legalább egy ízben részt vett egy világbajnoki futamon (és akkor még nem számoltuk azokat, akik sikertelenül kvalifikáltak, csak szabadedzésen vettek részt, ahogy a tesztpilótákat sem), míg az űrbe „csak” 536-an jutottak el.
A futamgyőztesekre, a dobogósokra, sőt, még a pontszerzőkre is igaz ez az állítás, hiszen ők mind kevesebben vannak az űrhajósoknál.
Mondjunk egy F1-es tesztpilótát, akiről nem hallottál még sosem?
http://formula.hu/parc-ferme/12655
Hát jó: itt egy kép Kelvin Burtről, aki 1994-ben a Jordan, két évvel később pedig az Arrows tesztere volt, sőt előbbi csapatnál még az is felmerült, hogy versenyzői ülést kap.
Itt pedig egy videó egy 2007-es Porsche Carrera Kupa-bukásról, mely csak a szerencsének köszönhetően nem követelt emberéletet. Burt egyébként az első brit volt, aki versenyt tudott nyerni a Porsche Szuperkupában, s a BTCC-ben is jutott neki egy futamsiker.
Michael Schumachernek legnagyobb győzelme felidézésével kívánunk sok erőt a harc folytatásához!
http://formula.hu/parc-ferme/12653
Persze nagyon nehéz 91 siker közül kiválasztani a legnagyobbat, mi mégis úgy érezzük: a hétszeres bajnok legenda az 1998-as Magyar Nagydíjon mutatta be karrierje legnagyobb teljesítményét…
Hogy tetszene egy Mercedes- vagy egy Ferrari-prototípus Le Mans-ban?
http://formula.hu/parc-ferme/12651
Kattints ide vagy a képre, és nézd végig a G24 Studio képeiből készült galériát!
Egy csavarkulcstól húsz világbajnoki trófeáig
http://formula.hu/parc-ferme/12650
A McLaren idén ünnepelte F1-es története ötvenedik évfordulóját – többek közt ezzel a videóval:
Az év utolsó napjai a mögöttünk álló hónapok felidézéséről szólnak…
http://formula.hu/parc-ferme/12649
Íme 2016 egyik legkülönlegesebb befutója Watkins Glenből:
A nap idézete: Schumacher, a versenyző és a legenda
http://formula.hu/parc-ferme/12648
„Michael egy egészen küönleges fejezet szerzője a Formula–1, és különösképp a Ferrari történetében. Amit elért, az túlmutat a puszta eredményeken. Egy kivételes ember, versenyzőként pedig legendává fog válni.„
/Jean Todt, 2006/
Az F1 művészete – ilyen volt a szezon
http://formula.hu/parc-ferme/12647
Az év végén csak úgy záporoznak a 2016-os szezonról készült összefoglaó videók – ez az egyik kedvencünk!
Hogy festenének az F1-es csapatok futballmezei?
http://formula.hu/parc-ferme/12646
Nagy ötletnek indult, de dicstelen véget ért a Superleague Formula nevű széria, melyben futballcsapatok nevét viselő formulaautók küzdöttek egymással a pályán. És hogy festenének a mezek egy fordított esetben, ha egy F1-es csapatok alakítanának labdarúgó tizenegyeket?
Ezen gondolkodott el Thierry Courtois, akinek képei ide vagy a képre kattintva érhetőek el.