Hosszú idők óta folyik a vita, hogy az MMA (Mixed Martial Arts) sportág, vagy szabályrendszer? Melyik lehet az a Sportági Szakszövetség, vagy Szövetség, aki az MMA-t képviselheti Magyarországon, külföldön, nemzetközi versenyeken?
Röviden: Egyik sem, illetve bármelyik…
Mivel egy kevert harcművészetről beszélünk, igazából sok olyan sportág van, amelyik az MMA gazdájának igyekszik beállítani magát, hivatkozással arra, hogy ők tagjai a Nemzetközi Sportszövetségek Szövetségének (Sportaccord) illetve, hosszú ideje már rendeznek a saját versenyei keretén belül MMA bajnokságokat.
Nos, a sporttörvény sorait nem úgy kell értelmezni, hogy vagy-vagy, hanem úgy, hogy és-és…
A sporttörvény világosan megfogalmazza, hogy ma Magyarországon akkor lehetne hivatalosan MMA Sportági Szakszövetség (nem csak nevében, hanem a jogaival, kötelezettségeivel együtt)
ha…
A sportág a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által elismert sportág, vagy amelyben a sportág Nemzetközi Szövetségét felvették a Nemzetközi Sportszövetségek Szövetségébe (Sportaccord) 20.§ (4) (a)(b)
Itt most nem arról van szó, hogy egy olyan sportági szövetség, amelyik egy adott sportágként tagja a Sportaccordnak automatikusan gyakorolhatja a szakszövetségi jogokat az MMA felett, hiszen ő nem az MMA sportág szövetsége, maximum felveheti az MMA-t mint szabályrendszert a saját versenynaptárába, ezzel is erősítve pozícióját. Ettől azok a sportolók és egyesületek amelyek ebben a szövetségben tagok, nem az MMA sportág képviselői, hanem az adott sportági szakszövetség tagjai, akik MMA szabályrendszerben is versenyezhetnek, ha ez a benne van a sportági szövetség szabályzatában.
Ma Magyarországon az MMA-nak nincs Sportági Szakszövetsége, nem is lehet hivatalosan, mert jön a sporttörvényben a többi „és”…
(5) Szakszövetségnek a (4) bekezdésben foglaltakon túlmenően csak olyan sportszövetség minősülhet, amelynek:
a) legalább tíz, az adott sportágban tevékenykedő sportszervezet a tagja,
„és” b) legalább három éve folyamatosan országos versenyrendszert (bajnokságot) működtet,
„és” c) versenyrendszerében rendszeresen legalább száz fő, sportági versenyengedéllyel rendelkező sportoló vesz részt.
Mivel nincs országos szakszövetsége az MMA-nak, első nekifutásra Sportági Szövetségnek kellene lenni, de ez akkor lehet ha…
itt most megint több „és” jön…
28.§
a) sportágában szakszövetség nem működik
„és” b) sportágában legalább három földrészről, tizenöt tagországgal sportági nemzetközi szakszövetség és legalább öt éve világ- vagy Európa-bajnoki versenyrendszer működik,
„és” c) a b) pont szerinti sportági szakszövetség tagja,
„és” d) legalább a sportágában tevékenykedő tíz sportszervezet taggal rendelkezik, és versenyrendszerében rendszeresen legalább száz – versenyengedéllyel rendelkező – versenyző vesz részt,
„és” e) legalább három éve folyamatosan országos jellegű versenyrendszert működtet,
„és” f)91 szerepel az illetékes bíróság egyesületi nyilvántartásában, és alapszabályán kívül rendelkezik az e törvényben és a külön jogszabályokban megállapított, a szakszövetségek részére kötelezővé tett szabályzatokkal.
Magyarországon amatőr MMA Országos Bajnokságot utoljára a Totalfight szervezett folyamatosan, önálló versenyként, de a kis taglétszám és nevezés miatt ez a kezdeményezés is érdektelenségbe fulladt.
Lehet az az OB Kempo, Judo, Jitsu, birkózás, vagy akár labdarúgás is, az ott induló versenyzők az adott sportági szövetség tagjai, és ők abban a sportágban versenyeznek, amit az ő szakszövetségük rendez, illetve amire feljogosítja a sporttörvény.
Mi a valószínű? Továbbra is lesznek önjelölt MMA szervezetek, rossz esetben tucatszám országos szinten, akik csatlakoznak egy szintén önjelölt nemzetközi szervezethez, mert lássuk be, a kiindulópontja sincs meg annak, hogy Önálló Sportági Szövetséget hozzon létre bárki is.
Mivel a sok szervezet igyekszik magának minél nagyobb taglétszámot állítani, és ezek a szervezetek legtöbbször egymás hátán keresztül igyekeznek érvényesülni, törvényesen sosem lesz meg az a taglétszám ami a Szövetség létrehozásához szükséges, legfeljebb úgy, hogy duplán tag az illető két sportszövetségnél, ami jelenleg még kiskapu, de egy egységes regisztrációs rendszer bevezetésénél csúnya adatok derülnének ki. Egy (még) nem létező sportág (még) nem létező Országos Szövetségének rengeteg pénzre lenne szüksége ahhoz, hogy egyben tartsa a tagságát addig, amíg nem ismerik el hivatalosan a ténykedését, ez alatt biztosítani kellene azt, hogy a tagok nem igazolnak le egy másik sportág létező Szövetségéhez, biztosítani kellene folyamatosan a versenylehetőséget, országos bajnokságot… Mindezt törvényes támogatás nélkül, kizárólag a tagdíjakból ma nem lehet megoldani.
Röviden:
Jelenleg ki állíthat ki ma Magyarországon MMA Válogatottat? Bárki.
Jelenleg ki állíthatja ki a hivatalos Magyar MMA Válogatottat? Senki.
Forrás: • xlsport.hu –