A 2014-es brazíliai labdarúgó világbajnokság C és D csoportmérkőzéseinek keddi fordulójának összefoglalója.
A görög válogatott egy hosszabbításban értékesített büntetővel 2-1-re legyőzte az elefántcsontparti csapatot a keddi, 3. fordulós mérkőzésén, így Kolumbia mögött másodikként továbbjutott a C csoportból a brazíliai labdarúgó-világbajnokságon.
A szeptembertől a magyarokkal azonos Európa-bajnoki selejtezőcsoportban szereplő görögök a szünet előtt vezetést szereztek Andreasz Szamarisz révén, de az afrikai csapat a 74. percben Wilfried Bony találatával egyenlített. Amikor már úgy tűnt, hogy Elefántcsontpart jut a nyolcaddöntőbe, akkor az európai gárda 11-est kapott, amelyet Jorgosz Szamarasz lőtt a hálóba a hosszabbítás utolsó pillanataiban.
A görögök vasárnap Costa Ricával találkoznak a negyeddöntőbe jutásért.
C csoport, 3. forduló:
Görögország-Elefántcsontpart 2-1 (1-0)
————————————–
Fortaleza, Castelao Stadion, 40 000 néző, v.: Carlos Vera (ecuadori)
gólszerző: Szamarisz (43.), Szamarasz (92., 11-esből), illetve Bony (74.)
sárga lap: Drogba (37.), Kalou (62.), Die (70.)
Görögország:
————
Oresztisz Karnezisz (Panaglotisz Glikosz, 24.) – Vasszilisz Toroszidisz, Kosztasz Manolasz, Szokratisz Papasztatopulosz, Jose Holebasz – Jorgosz Karagunisz (Teofanisz Gekasz, 78.) – Panajotisz Kone (Andreasz Szamarisz, 12.), Jannisz Maniatisz, Lazarosz Hrisztodulopulosz, Jorgosz Szamarasz – Dimitrisz Szalpingidisz
Elefántcsontpart:
—————–
Boubacar Barry – Serge Aurier, Kolo Toure, Souleyman Bamba, Arthur Boka – Cheick Ismael Tiote (Wilfried Bony, 61.), Geoffroy Serey Die, Yaya Toure, Salomon Kalou – Gervinho (Giovanni Sio, 83.), Didier Drogba (Ismael Diomande, 79.)
I. félidő:
———-
42. perc: Elefántcsontpart saját térfelén vesztett labdát, amellyel Szamarisz indult meg, majd egy kényszerítő után nyolc méterről, Barry mellett a kapuba lőtt (0-1).
II. félidő:
———–
74. perc: Gervinho bal oldalról érkező beadása után Bony 8 méterről a jobb alsó sarokba lőtt (1-1).
92. perc: Szamarasz lövésre lendítette a lábát a büntetőterületen belül, de Sio hozzáért, így földbe rúgott, a bíró pedig a 11-es pontra mutatott. A sértett a bal sarokba lőtt (2-1).
Az afrikaiak kezdték jobban a mérkőzést, a görögök jobbára ugyanúgy védekezésre kényszerültek, mint az előző két meccsükön, ráadásul a 24. percig kétszer kellett cserélniük sérülések miatt. A félidő második részében mégis kissé bátrabb lett az európai együttes, ez előbb egy kapufában nyilvánult meg, majd a szünet előtt vezetést is szerzett a görög csapat, mivel az elefántcsontparti védelem eladott labdája után a csereként beállt Szamarisz kihasználta a ziccert.
A folytatásban nagy fölényben játszott Elefántcsontpart, de a teljesen kinyíló védelem miatt a görögöknek több lehetőségük volt, hogy eldöntsék a találkozót, egyúttal a továbbjutást is, de hol egy rossz passz, vagy pontatlan lövés, hol pedig – immár másodszor – a keresztléc mentette meg az afrikaiakat a góltól. A kihagyott lehetőségek megbosszulták magukat, mert Gervinho passza után Bony egyenlített. A 2004-ben Európa-bajnok görögök a torna során először komolyabban támadásba lendültek, de a kapufa harmadszor is megmentette Elefántcsontpartot. A hosszabbításban aztán Szamarasz büntetőjénél már az sem segített, így a görögök drámai körülmények között, történetük során először jutottak tovább a csoportjukból vb-n.
A továbbjutását már korábban bebiztosító kolumbiai válogatott látványos, szórakoztató játékkal 4-1-re legyőzte Japán csapatát a brazíliai labdarúgó-világbajnokság C csoportjának keddi, utolsó fordulójában.
A dél-amerikai együttes így százszázalékos teljesítménnyel nyerte meg a csoportot, a szombati nyolcaddöntőben Uruguayjal csap majd össze.
A keddi mérkőzés utolsó néhány percében csereként szerepet kapott a kolumbiaiaknál az 1993 óta válogatott 43 éves kapus, Faryd Mondragon, akinek múlt szombaton volt a születésnapja. A veterán hálóőr 56. alkalommal védte – ha csak néhány percig is – a nemzeti együttes kapuját, ezzel egyúttal a vb-k történetének legidősebb játékosa lett, aki pályára lépett. A korábbi rekordot a kameruni Roger Milla tartotta, aki az 1994-es egyesült államokbeli tornán játszott 42 évesen és 39 naposan.
C csoport, 3. forduló:
Kolumbia-Japán 4-1 (1-1)
————————
Cuiabá, Pantanal Aréna, 35 000 néző, v: Pedro Proenca (portugál)
gólszerzők: Cuadrado (17., 11-esből), Martinez (54., 82.), Rodriguez (90.), illetve Okazaki (45.)
sárga lap: Guarin (63.), illetve Konno (16.)
Kolumbia:
———
David Ospina (Faryd Mondragon, 85.) – Santiago Arias, Carlos Valdes, Eder Alvarez Balanta, Pablo Armero – Juan Cuadrado (Carlos Carbonero, a szünetben), Fredy Guarin, Alexander Mejia, Juan Quintero (James Rodriguez, a szünetben) – Adrian Ramos, Jackson Martinez
Japán:
——
Kavasima Ejdzsi – Ucsida Acuto, Josida Maja, Konno Jaszujuki, Nagatomo Juto – Aojama Tosihiro (Jamagucsi Hotaru, 63.), Haszebe Makoto – Okubo Josito, Honda Kejszuke, Kagava Sindzsi (Kijotake Hirosi, 85.) – Okazaki Sindzsi (Kakitani Joicsiro, 69.)
I. félidő:
———-
16-17. perc: Ramos tört be a japán tizenhatoson belülre, Konno csak szabálytalanul tudta megállítani, a megítélt tizenegyest pedig Cuadrado laposan, nagy erővel lőtte a kapu bal oldalába (1-0).
45. perc: Honda cselezett befelé a jobb oldalon, a tizenhatos sarkáról középre ívelt, Okazaki pedig háttal a kapunak, előre vetődve csúsztatott a kapu bal oldalába (1-1).
II. félidő:
———–
54. perc: Arias húzott befelé a jobb oldalról, középre gurított a tizenhatos vonalánál helyezkedő Rodriguezhez, aki még eggyel tovább passzolt balra Martineznek, ő pedig 12 méterről a bal alsó sarokba lőtt (2-1).
82. perc: egy kontratámadásnál Rodriguez adott remek indítást Martineznek aki egy lövőcsellel átverte védőjét, majd ballal a kapu jobb oldalába lőtt (3-1).
90. perc: Rodriguez kezdett szólóba, szinte átsétált a japán védelmen, majd egy látványos mozdulattal, a kapus fölött átemelve talált a hálóba (4-1).
A japánok kezdték valamivel jobban a találkozót, az első negyedórában leginkább a kolumbiaiak térfelén zajlott a játék, aztán a dél-amerikai együttes az első valamirevaló támadása során tizenegyeshez jutott, s Cuadrado értékesített büntetőjével meg is szerezte a vezetést. Ezután még veszélyesebbé váltak az ázsiaiak, akik sorra vezették akcióikat, de az egyenlítő találatot egészen a félidő utolsó percéig nem sikerült megszerezniük. A játékrész utolsó másodperceiben aztán a sokadik japán akció Honda és Okazaki jó megoldásai révén gólt eredményezett, így döntetlen állásnál vonultak szünetre a felek.
A kolumbiai szövetségi kapitány kettős cserével frissített csapatán, amely nagy lendülettel kezdte a második félidőt, ennek kevesebb mint tíz perc után meg is lett a gyümölcse: remek támadás végén Martinez találatával újra a dél-amerikaiaknál volt az előny. Kolumbia játéka ezután hatalmasat változott, a hangsúly a védekezésen és a gyors ellenakciókon volt. A japánoknak nem volt más lehetőségük, támadniuk kellett, ennek megfelelően sorra dolgozták ki a helyzeteket, de egy ellentámadásból újfent a kolumbiaiak szereztek gólt, a kegyelemdöfést pedig a látványos egyéni akciót végigvezető Rodriguez adta meg egy átemelős találattal.
A továbbjutását már korábban bebiztosító Costa Rica gól nélküli döntetlent játszott a biztos kieső Angliával a brazíliai labdarúgó-világbajnokság D csoportjának keddi harmadik fordulójában.
A közép-amerikaiak veretlenül, hét ponttal és csoportelsőként kerültek a legjobb 16 közé, történetük során másodszor, először 1990-ben szerepeltek a nyolcaddöntőben. Az angolok nyeretlenül, egy ponttal zárták a csoportkört és a tornát.
A 16 között Costa Rica ellenfele a C csoport második helyezettje lesz.
D csoport, 3. forduló:
Costa Rica-Anglia 0-0
———————
Belo Horizonte, 50 ezer néző, v: Djamel Haimoudi (algériai)
sárga lap: González (60.), illetve Barkley (53.), Lallana (57.)
Costa Rica:
———–
Keylor Navas – Cristian Gamboa, Giancarlo González, Óscar Duarte, Junior Díaz, Roy Miller – Yeltsin Tejeda, Celso Borges (Michael Barrantes, 78.) – Bryan Ruiz – Joel Campbell (Marcos Urena, 65.), Randall Brenes (Christian Bolanos, 59.)
Anglia:
——-
Fraser Forster – Phil Jones, Gary Cahill, Chris Smalling, Luke Shaw – James Milner (Wayne Rooney, 76.), Frank Lampard, Jack Wilshere (Steven Gerrard, 73.), Ross Barkley, Adam Lallana (Raheem Sterling, 62.) – Daniel Sturridge
Közepes iramban kezdődött a tét nélküli mérkőzés, ugyanakkor a kevésbé lüktető tempó ellenére mindkét csapat becsülettel próbált támadni, ennek megfelelően szép számmal adódtak lehetőségek a kapuk előtt. A félidő felénél Borges szabadrúgásból a felső lécet találta telibe, ezután megélénkült az angolok játéka, s sorra dolgozták ki a kisebb-nagyobb helyzeteket. Betalálniuk ugyanakkor nem sikerült, sőt, a játékrész hajrájában a Costa Rica-iak veszélyeztettek, gólt azonban ezúttal sem láthatott az 50 ezer fős közönség.
Fordulás után nem változott a játék képe, a közép-amerikai együttes nem erőltette túlságosan a támadásokat, inkább az angolok próbálkoztak, de a befejezésbe rendre hiba csúszott. A Costa Rica-i védelem jól tette a dolgát, amikor hibázott, akkor pedig a szigetországi csapat játékosai választottak rossz megoldásokat. A nézők az utolsó percekben kifütyülték a játékosokat, akik nem igazán közönségszórakoztató játékkal „tudták le” ezt a találkozót.
Az uruguayi válogatott kedden 1-0-ra legyőzte az olasz csapatot a 3. fordulóban, így riválisát kiejtve továbbjutott a brazíliai labdarúgó-világbajnokság D csoportjából.
A négy éve a negyedik helyen végzett dél-amerikai együttes győztes gólját Diego Godín szerezte fejjel a 81. percben, az olaszok Claudio Marchisio kiállítása miatt az utolsó félórában tíz emberrel futballoztak.
Uruguay szombaton a C csoport győztesével találkozik a nyolcaddöntőben.
D csoport, 3. forduló:
Uruguay-Olaszország 1-0 (0-0)
—————————–
Natal, Dűnék Arénája, 39 570 néző, v: Marco Rodríguez (mexikói)
gólszerző: Godín (81.)
piros lap: Marchisio (60.)
sárga lap: Arévalo (46.), Muslera (90.), illetve Balotelli (23.), De Sciglio (77.)
Uruguay:
——–
Fernando Muslera – Martín Cáceres, José María Giménez, Diego Godín, Alvaro Pereira (Christian Stuani, 63.) – Álvaro González, Egidio Arévalo Rios, Cristian Rodríguez (Gaston Ramírez, 78.) – Nicolás Lodeiro (Maximiliano Pereira, a szünetben) – Luis Suárez, Edinson Cavani
Olaszország:
————
Gianluigi Buffon – Andrea Barzagli, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini – Matteo Darmian, Marco Verratti (Thiago Motta, 75.), Claudio Marchisio, Mattia De Sciglio – Andrea Pirlo – Ciro Immobile (Antonio Cassano, 71.), Mario Balotelli (Marco Parolo, a szünetben)
II. félidő:
———–
60. perc: Marchisio hosszan tolta meg a labdát, és rátartott a szerelő Arévalo lábára, a bíró – talán kissé szigorúan – egyből kiállította az olasz középpályást.
81. perc: egy jobb oldali szöglet után Godín ugrott a legmagasabbra, és 8 méterről a kapu bal oldalába fejelte a labdát (1-0).
Uruguay lépett pályára győzelmi kényszerrel, mégis az olasz válogatott birtokolta többet a labdát, igaz, egyáltalán nem vállalt kockázatot a gólszerzés érdekében, nehogy a riválisnak legyen helyzete az esetlegesen kinyíló védelem hibájából. Mivel a dél-amerikai együttesnél alig-alig volt a labda, az európai csapat pedig nem erőltette a támadásokat, így jószerivel teljesen eseménytelen első félidőt láthatott a publikum.
A folytatásban az olaszok még inkább megszállták a középpályát és kapujuk előterét, az uruguayiak nem tudtak ezzel mit kezdeni, egyetlen helyzetüket Rodríguez hagyta ki. A játék képet teljesen megváltoztatta Marchisio kiállítása, ezt követően fölénybe kerültek a dél-amerikaiak, de az olasz ellentámadások is veszélyesebbé váltak. Hiába játszott egyre nagyobb fölényben Uruguay, komoly lehetősége nem volt, mígnem egy szöglet után Godín fejelte tovább csapatát. Az olaszok az utolsó tíz percben emberhátrányban is próbáltak támadni, de mindhiába, próbálkozásaikat nem kísérte siker.
Forrás: www.xlsport.hu